Błąd 502 – co znaczy i jak go naprawić?

błąd 502

Z błędem bad gateway 502 spotkał się niemal każdy, przeglądając zasoby internetu. W tym poradniku przeczytasz, co on oznacza i jakie działania możesz podjąć, jeśli występuje na Twojej stronie. Poznaj szczegółowe informacje.

Czym jest 502 error?

Mowa tu o komunikacie błędu HTTP, który mówi o tym, że serwer pośredni (funkcjonujący jako proxy) nie może uzyskać właściwej odpowiedzi z nadrzędnego serwera lub nie uzyskuje żadnej odpowiedzi na żądanie. Kod błędu HTTP 502 nie jest zależny od konkretnych ustawień po stronie użytkownika, więc można go spotkać w każdej przeglądarce, systemie operacyjnym oraz na każdym urządzeniu.

W wolnym tłumaczeniu błąd ten określa próbę użycia nieprawidłowej bramki. Jednak przyczyny takiego stanu mogą być przeróżne i warto je dokładnie przeanalizować. W kolejnej części tego poradnika poznasz wszystkie szczegóły, a przede wszystkim przeczytasz, jak pozbyć się błędu i przywrócić funkcjonalność na stronie internetowej. To naprawdę proste!

502 bad gataway – jak naprawić błąd?

Z uwagi na kilka możliwych przyczyn występowania błędu, przedstawimy rozwiązania, które najczęściej pomagają użytkownikom. Sprawdź, które opcje warto przeanalizować, aby szybko i bez przeszkód wyeliminować error 502.

Załaduj stronę ponownie

Brzmi banalnie? Niekiedy naprawdę wystarczy odświeżyć stronę internetową, aby komunikat o błędzie nginx bad gateway 502 zniknął. Zanim rozpoczniesz skomplikowane procedury i zaczniesz poszukiwać trudniejszych rozwiązań, poczekaj kilka minut i spróbuj załadować stronę raz jeszcze.

Bardzo często ten popularny błąd występuje tylko przez chwilę i nie stanowi poważnego zagrożenia dla funkcjonalności witryny. Wystarczy chwila cierpliwości, aby móc cieszyć się komfortem surfowania w sieci.

Pamięć podręczna przeglądarki internetowej

Kolejny problem, który zwiastuje 502 http error może dotyczyć pamięci podręcznej przeglądarki internetowej. Na szczęście kłopot ten również wyeliminujesz bardzo szybko. Jak to zrobić? Otóż wystarczy zamknąć przeglądarkę, a przy rozpoczęciu nowej sesji należy zajrzeć do ustawień, wyczyścić pamięć podręczną oraz usunąć ciasteczka.

Teraz po raz kolejny uruchom przeglądarkę i spróbuj otworzyć stronę, na której wcześniej pojawiał się błąd. Niekiedy występuje on właśnie z powodu problemów, jakie komputer napotkał podczas Twojego surfowania po zasobach sieci.

Aktualizacja DNS

Zdarza się, że użytkownicy zmieniają rekordy DNS dla domeny lub przenoszą ją na inny adres IP. Niektórzy jednak zapominają, że należy odrobinę poczekać na aktualizację danych. W międzyczasie może pojawić się błąd 502. Dotyczy to zarówno głównej witryny, jak i niektórych podstron. W takim przypadku nie podejmuj żadnych działań i po prostu poczekaj do momentu, w którym Twoja strona zacznie działać prawidłowo.

Sprawdź ustawienie firewall

Pamiętaj, że niektóre systemy związane z ochroną przed atakami DDoS działają bardzo gwałtownie i mogą blokować żądania z innych serwerów. Zdarza się, że http error 502 dotyczy niewłaściwej pracy zapory sieciowej. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy serwer proxy bądź serwer źródłowy nie są zablokowane. Ponadto należy rzucić okiem, czy wtyczki zabezpieczające w systemie CMS działają prawidłowo oraz są aktualne.

Zmiana planu hostingowego

Zbyt duży ruch na Twojej witrynie może doprowadzić do przekroczenia pamięci operacyjnej, a co za tym idzie – do występowania przeciążeń Wówczas należy przyjrzeć się statystykom odwiedzin i przeanalizować, czy liczby te nie przekraczają możliwości serwera.

Rozwiązanie jest proste – należy zmienić usługodawcę lub skorzystać z wydajniejszego serwera, który sprosta ruchowi na stronie. Pamiętaj, aby statystyki stale kontrolować i reagować na wzrost liczby użytkowników.

Przywrócenie poprzedniej wersji strony

Jeśli często wprowadzasz modyfikacje na swojej stronie, prawdopodobieństwo błędów zwiększa się. Gdy zobaczysz błąd 502 http, warto przeskanować kod w poszukiwaniu niewłaściwych zapisów. Możesz również przywrócić kopię zapasową i ponownie postawić witrynę na nogi.

Wiele problemów związanych ze stroną internetową wynika z dodawania wadliwych wtyczek lub stosowania zbyt wielu pluginów jednocześnie. Najlepiej sięgać więc po te sprawdzone i na bieżąco je aktualizować. Dzięki temu nie tylko pozbędziesz się ryzyka występowania http 502 error, ale również zadbasz o szybkość działania witryny.

Bad gateway 502 a wpływ na SEO

Wielu początkujących webmasterów zastanawia się, czy error 502 http wpływa na SEO. Otóż taki błąd przekazuje robotom Google informację o problemach na stronie. Wówczas roboty przez pewien czas zwalniają proces indeksowania. Ten zależny jest od liczby podstron, na których występują błędy.

Jeżeli witryna nie działa właściwie przez dłuższy czas, często dochodzi do spadku widoczności strony w wynikach organicznych. Gdy jednak błędy pojawiają się stale, Google może nawet usunąć podstrony z indeksowania. Łatwo zauważyć, że 502 bad gateway to błąd, na który nie mogą sobie pozwolić właściciele sklepów internetowych.

Wyindeksowanie strony może powodować gwałtowny spadek współczynnika konwersji i obniżyć sprzedaż. Dlatego należy błyskawicznie reagować na problemy i wprowadzić rozwiązania, które pozwolą zadbać o funkcjonalność witryny.

Zadbaj o swoją stronę

Chwilowy błąd 502 nie musi oznaczać poważnych konsekwencji. Bardzo często wystarczy odświeżyć stronę czy wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki. Inne sposoby to aktualizacja DNS i sprawdzenie firewalla. Jeżeli te działania nie przyniosą oczekiwanych zmian, warto przywrócić poprzednią wersję witryny lub rozważyć zmianę planu hostingowego.

Pamiętaj również, aby z rozwagą podchodzić do wyboru wtyczek w systemie CMS. Bardzo często ich nadmiar powoduje liczne błędy, a te mogą mieć poważne konsekwencje dla indeksowania czy szybkości działania strony. Wystarczy jednak stale kontrolować działanie strony oraz śledzić statystyki, aby móc zatroszczyć się o każdy szczegół. Wówczas witryna będzie działać perfekcyjnie, a użytkownicy zaczną chętniej na nią zaglądać.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Magiczne sztuczki namingu: jak wymyślić wyjątkową nazwę firmy?
Wykorzystanie google moja firma w biznesie – kompendium wiedzy
Reklama społeczna: siła przekazu w społecznościowym świecie reklamy
Wszystko, co musisz wiedzieć o alertach Google: Kompletny przewodnik
Biznes facebook: odkryj moc facebook business manager
Marketing – Co to jest? Definicje, rodzaje i cechy marketingu
Sekretne skrzynki pocztowe internetu: Twórz i opanuj świat newsletterów
Personal branding: tworzenie i znaczenie unikalnej marki osobistej
Jak skutecznie monitorować i poprawiać swoją pozycję w wyszukiwarce
Jak założyć blog? Przewodnik krok po kroku: wordpress vs blogger