Co to jest adres IP i jak go sprawdzić?

ip adres

W tym poradniku znajdziesz wszystkie informacje na temat adresu IP. Podpowiadamy, co ten numer oznacza i w jaki sposób można go sprawdzić. Ta wiedza bywa bardzo przydatna.

Czym jest adres IP?

Adres IP (Internet Protocol Address) jest to unikatowy numer nadawany każdemu urządzeniu, które łączy się z siecią. Pozwala on na szybką komunikację i sprawne przesyłanie danych. IP komputera zapisuje się w systemie dziesiętnym. To 4 liczby ze zbioru od 0 do 255, które oddzielone są kropkami.

Zanim podpowiemy, jak sprawdzić adres IP, musimy wspomnieć, że może być on stały i dynamiczny. To pierwsze rozwiązanie zapewni urządzeniowi identyczne IP nawet po zresetowaniu ustawień routera. Natomiast przy tej drugiej opcji adres zmienia się za każdym razem po połączeniu z internetem.

Ponadto adresy IP mogą być publiczne i prywatne. Te publiczne łączą się ze wszystkimi dostępnymi sieciami. Z kolei prywatne należą do określonej podsieci. Wówczas wszystkie numery tłumaczy się na jedno publiczne IP.

Zwróć uwagę, że prywatny adres IP router wykorzystuje do adresowania urządzeń, które znajdują się w domowej sieci. To rozwiązanie zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa oraz anonimowość. Nic więc dziwnego, ze tak wielu dostawców internetu z niego korzysta. Warto więc stawiać na sprawdzone opcje.

Ponadto to właśnie adres IP pozwala komputerowi łączyć się z innymi urządzeniami za pośrednictwem sieci. W dodatku rozpoznaje on system dzięki protokołowi internetowemu. Można podsumować, że lokalizacja IP pozwala znaleźć urządzenie wśród milionów innych, podłączonych do internetu.

Jak sprawdzić IP komputera?

To bardzo proste zadanie, które możesz wykonać w kilku prostych krokach. Wystarczy tylko podążać za naszymi instrukcjami, a ta wiedza będzie na wyciągnięcie ręki.

Najprościej odwiedzić stronę internetową Whatismyipaddress.com lub zajrzeć do ustawień urządzenia. Kiedy przydatne będzie sprawdzanie IP? Dotyczy to np. rozwiązywania problemów z połączeniem sieciowym.

W systemie Windows 10 wystarczy wejść do panelu sterowania. Następnie wybierz menu Sieć i Internet, a później Centrum Sieci i udostępniania. Później kliknij sieć Wi-F i skorzystaj z opcji szczegóły. Numer IP komputera znajdziesz obok pola IPv4. Z kolei adres routera znajduje się przy funkcji Brama domyślna IPv4.

Sprawdzenie IP nie powinno sprawić problemów również użytkownikom systemu MacOS. Wystarczy kliknąć ikonę z charakterystycznym nadgryzionym jabłkiem, która znajduje się w lewym górnym rogu ekranu. Po rozwinięciu menu wejdź w opcję Preferencje systemowe i Sieć. Następnie wybierz Zaawansowane i zakładkę TCP/IP.

Czas rzucić okiem na urządzenia z systemem Android. Zajrzyj do ustawień smartfona czy tableta, a następnie wybierz opcję System i Informacje o telefonie. Później wybierz Stan telefonu, a potem Adres IP. W zależności od modelu urządzenia nazwy poszczególnych funkcji mogą się różnić. Jednak sprawdzenie IP jest dosyć proste i każdy użytkownik powinien sobie z tym poradzić bez problemu.

Natomiast posiadacze iPhone’a powinni odwiedzić Ustawienia i wybrać opcję Sieć Wi-Fi. Adres IP znajduje się na karcie DHCP. Aby go odkryć, musisz kliknąć specjalny znak w okręgu. Zauważysz go tuż przy nazwie sieci.

Chociaż wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić swój adres IP, wcale nie jest to trudne. Zrobisz to maksymalnie w ciągu kilku minut. Numer ten zawsze warto mieć pod ręką. Jeżeli mowa o adresie dynamicznym, warto sprawdzać go po każdym podłączeniu routera.

Czy można zmienić adres IP?

Chociaż opcja sprawdzenia IP jest dosyć prosta, zmiana wymaga już użycia protokołu internetowego TCP/IP. Ponadto, jeśli masz statyczny adres IP, musisz postarać się o zgodę ze strony dostawcy usług internetowych. Operacji tej nie zalecamy osobom niedoświadczonym, którzy nie mają wystarczającej wiedzy informatycznej.

Dużo łatwiejszym sposobem może być skorzystanie z sieci VPN (Virtual Private Network). W ten sposób możesz nadać adres IP z dowolnej lokalizacji urządzenia oraz serwera. Cała operacja polega na szyfrowaniu danych i ukryciu informacji o rzeczywistym adresie IP.

Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? To doskonała propozycja dla osób, którym zależy na anonimowości w sieci. Ponadto możesz korzystać ze stron internetowych niedostępnych dla polskich internautów. Pamiętaj, aby wybrać sprawdzone usługi VPN. Najwięcej funkcji w tym zakresie oferuje płatne oprogramowanie.

Czy można namierzyć użytkownika po numerze IP?

W internecie znaleźć można usługi geolokalizacji, które działają na podstawie globalnych baz danych. Można więc podejrzeć adres IP routera i zestawić je z danymi geograficznymi. To  np. kontynent, kraj, województwo, miasto, a nawet ulica i numer domu. Z drugiej strony będzie to możliwe wyłącznie, gdy adres nie jest sfałszowany czy zamaskowany przez różnego rodzaju programy VPN.

Najczęściej geolokalizację wykorzystuje się do tworzenia statystyk, określanie tras czy śledzenie pozycji urządzeń. Z takich rozwiązań często korzystają właściciele dużych serwisów internetowych, którzy szukają informacji na temat preferencji internautów. Jednak dziś adresy routera można ukryć za pomocą jednego kliknięcia. Wystarczy tylko odpowiednie oprogramowanie.

Pamiętaj jednak, że uzyskanie imienia i nazwiska osoby, która korzysta z danego urządzenia jest bardzo trudne. Najczęściej wymaga to wiedzy, kiedy użytkownik korzysta z danego sprzętu. Niezbędne są również logi serwera. Do tych danych ma jednak dostęp wyłącznie administrator.

Natomiast szczegółowych informacji od administratora może żądać jedynie policja i prokuratura. Na wniosek organów ścigania dostawca udostępnia adres IP i szczegółowe dane na temat aktywności. Ponadto może zweryfikować, kto jest właścicielem komputera czy smartfona.

Ani osoby prywatne, ani firmy nie mają prawa żądać tych informacji od dostawcy usług internetowych. Wszelkie podejrzenia cyberprzestępstw należy zgłaszać organom ścigania. Wówczas policja czy prokuratura może skontaktować się z dostawcą usług internetowych.

Pamiętaj, że sprawdzenie imienia i nazwiska jest możliwe wyłącznie w przypadku spraw z zakresu prawa karnego.

Jak wykryć przestępcę internetowego?

Skoro wiesz już, jak sprawdzić swój IP, pora zastanowić się, czy można wykryć tożsamość przestępców internetowych. Mowa tu nie tylko o osobach, które próbowały oszukać Cię przy sprzedaży przedmiotów w sieci. Dziś prawdziwą plagę stanowi nieuczciwa konkurencja, która zagraża reputacji firmy w sieci. Często dochodzi do zasypywania fanpage’ów obraźliwymi komentarzami lub nieprawdziwymi opiniami. Warto nadmienić, że takie działanie może wiązać się ze zniesławieniem, co regulują przepisy prawa. W niektórych przypadkach pojawiają się nawet groźby karalne.

Zastanawiasz się, jak sprawdzić IP bez udziału funkcjonariuszy policji? Jest to możliwe przy pomocy ekspertów niektórych firm. Specjalne algorytmy mogą zestawić adres IP z dokładnymi szczegółami. Dzięki nowoczesnym metodom można rozpoznać użytkownika i zdobyć informacje. Czy to jednak etyczne działanie?

Na pewno nie warto z takich rozwiązań korzystać bez żadnych podstaw lub z czystej ciekawości. Ponadto upewnij się, czy dane pozyskujesz w legalny sposób. Zwróć uwagę również, że wiele stron czy aplikacji mobilnych, które rzekomo wykrywają dane, stanowią zwyczajne oszustwo. Korzystanie z niesprawdzonych rozwiązań może Cię narazić na wyciek danych osobowych lub pobranie złośliwego oprogramowania na urządzenie.

Pamiętaj, że w przypadku podejrzenia przestępstwa najlepiej skorzystać z pomocy policji. Dzięki temu istnieje duża szansa, że osoba, która prześladuje Ciebie lub Twoją firmę, zostanie ukarana. Dzisiaj w wielu komendach istnieją wydziały do walki z cyberprzestępczością, co pomaga hamować coraz nowsze techniki sprawców.

Adres IP – podsumowanie

Obecnie funkcja Sprawdź IP jest łatwo dostępna na każdym systemie operacyjnym i każdym urządzeniu. Proces ten może nieco się różnić w zależności od sprzętu, jednak nie powinien zająć Ci wiele czasu. W ciągu kilku chwil możesz określić numer przypisany do Twojego komputera, a także zasięgnąć innych informacji, które mogą być przydatne np. przy naprawie usterki sieciowej. Warto również wiedzieć, czy mowa o stałym, czy też zmiennym numerze.

Chociaż rzeczywista zmiana numeru IP jest dosyć trudna i wymaga zgody dostawcy usług internetowych, alternatywnym rozwiązaniem może być wybór usług VPN. W ten sposób ukryjesz adres IP, co może mieć wiele zalet. Bardzo często z takiego rozwiązania korzystają osoby, które chcą np. obejrzeć seriale i filmy niedostępne na polskich serwisach streamingowych. Ponadto to doskonała opcja dla każdego, kto ceni prywatność w sieci.

Wielu użytkowników, zastanawia się, czy możliwe jest sprawdzenie IP innych osób. Otóż tak, lecz wymaga to określonych w tym poradniku metod. Największe uprawnienia do ustalania danych użytkowników mają organy ścigania. Jeżeli więc podejrzewasz przestępstwa internetowe, nie działaj na własną rękę.

W razie potrzeby zawsze możesz wrócić do naszego poradnika i przypomnieć sobie najważniejsze informacje.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Magiczne sztuczki namingu: jak wymyślić wyjątkową nazwę firmy?
Wykorzystanie google moja firma w biznesie – kompendium wiedzy
Reklama społeczna: siła przekazu w społecznościowym świecie reklamy
Wszystko, co musisz wiedzieć o alertach Google: Kompletny przewodnik
Biznes facebook: odkryj moc facebook business manager
Marketing – Co to jest? Definicje, rodzaje i cechy marketingu
Sekretne skrzynki pocztowe internetu: Twórz i opanuj świat newsletterów
Personal branding: tworzenie i znaczenie unikalnej marki osobistej
Jak skutecznie monitorować i poprawiać swoją pozycję w wyszukiwarce
Jak założyć blog? Przewodnik krok po kroku: wordpress vs blogger