Z tym problemem spotkało się wielu zarządców stron internetowych. Podpowiadamy, czym charakteryzuje się error 500 i w jaki sposób można go naprawić. Poznaj szczegółowe informacje.

Co oznacza błąd 500?

Musisz wiedzieć, że serwer sieciowy wykorzystuje kody HTTP, aby informować przeglądarkę, czy żądanie zakończyło się powodzeniem. Gdy dostęp do witryny będzie zablokowany, przeglądarka wyświetli komunikat o błędzie. Jednym z nich jest właśnie HTTP error 500.

 

Ten błąd mówi o wewnętrznym problemie, który dotyczy połączenia z serwerem. W praktyce oznacza, że użytkownik nie jest w stanie uzyskać dostępu do żadnej treści na witrynie. Jeżeli więc prowadzisz sklep internetowy, musisz błyskawicznie ustalić źródło błędu i go wyeliminować. W przeciwnym razie użytkownicy przejdą do konkurencyjnych witryn.

 

Błąd Internal Server error 500 świadczy o problemach, lecz serwer nie może ustalić ich przyczyn. To ogólny komunikat, który nakazuje zarządcy witryny wprowadzić skuteczne działania naprawcze. Warto dodać, że błąd pojawia się, gdy inne kody – 5xx nie pasują do danej sytuacji.

 

Czasami rozwiązanie tego problemu jest dość czasochłonne, jednak konieczne, aby zatroszczyć się o prawidłowe działanie witryny. W kolejnej części poradnika dowiesz się, jakie działania należy podjąć, aby przywrócić stronie oczekiwaną funkcjonalność.

Jak naprawić http 500 error?

Znalezienie przyczyny problemu nie zawsze jest proste. Dlatego wymieniliśmy najpopularniejsze problemy, które mogą wywołać 500 Internal Server Error. Poznaj szczegółowe informacje i dowiedz się, jak można pozbyć się problemu.

Zmiany we wtyczkach i motywach

Bardzo wiele stron opiera się na systemie zarządzania treścią. Najczęściej jest to funkcjonalny i przyjazny w użytkowaniu WordPress. Pamiętaj jednak, że instalacja niekompatybilnych pluginów może spowodować wiele problemów. Sprawdź więc, czy za kłopoty nie odpowiadają nowe lub zmienione dodatki, wyłączając je po kolei w bazie danych. W ten sposób być może uda się wyeliminować błąd HTTP 500.

 

Aktualizacje

 

Za pojawienie się Internal 500 Eerver Error może odpowiadać również aktualizacja systemu. Bardzo często nowa wersja powoduje liczne problemy z poszczególnymi elementami witryny. Niekiedy są na tyle poważne, że pojawia się błąd, który uniemożliwia funkcjonalność. Najlepiej cofnąć ostatnie aktualizacje i powrócić do wcześniejszej wersji oprogramowania.

Konfiguracja .htaccess

Kolejna przyczyną występowania błędu HTTP 500 jest niewłaściwa konfiguracja pliku .htaccess. Wiąże się to ze złymi regułami przepisywania adresów URL, co przekłada się na występowanie problemów. Najlepiej dokładnie skontrolować zmiany w pliku. Możesz np. ustawić przekierowanie 301.

Niewłaściwe uprawnienia plików

Może się zdarzyć, że 500 error wynika z niewłaściwie ustawionych uprawnień dostępu do folderu lub poszczególnych plików. Zwróć uwagę, że uprawnienia określane są w formie liczb. Wartość 755 to konfiguracja domyślna. Jej zmiana może zdecydować o błędzie, który uniemożliwi przeglądanie strony. Wówczas możesz zastosować debugowanie i nadać wszystkim zasobom wartość 755.

Error – co jeszcze warto wiedzieć?

Musisz zwrócić uwagę, że wiele komunikatów może przypominać informację o wewnętrznym błędzie serwera. Niekiedy pojawia się błąd 500 HTTP, lecz prawdziwą przyczynę stanowi inny błąd, np. HTTP 503 lub HTTP 504. Właśnie dlatego warto wziąć pod uwagę wszystkie niuanse i każdą sytuację dokładnie przeanalizować.

 

Błąd 500 (Internal Server Error)

Internal Server Error 500 – kiedy warto skontaktować się z usługodawcą?

Może się zdarzyć, że żaden ze sposobów nie zda egzaminu. Wiąże się to z tym, że ten popularny błąd może mieć przeróżne przyczyny. Niekiedy są one proste do rozwiązania, a innym razem niezwykle trudno je zidentyfikować i przywrócić właściwe działania strony. W tym drugim przypadku najlepiej skonsultować się z usługodawcą hostingowym. Niewykluczone, że to po jego stronie leży odpowiedzialność za wystąpienie problemu. Jeżeli wybrałeś odpowiedni hosting, na pewno możesz liczyć na rzetelny support.

 

Z takiego rozwiązania warto również skorzystać, gdy nie masz zbyt dużej wiedzy informatycznej. Wówczas samodzielne zmiany w WordPressie mogą spowodować efekt odwrotny do zamierzonego. Nie warto więc ryzykować, lecz postawić na pomoc specjalisty. Usługodawca powinien szybko poradzić sobie z problemem i zadbać o prawidłowe działanie Twojej strony internetowej.

Błąd 500 – podsumowanie

Z tym błędem często zmagają się zarządcy stron internetowych. Z reguły trudno jednoznacznie wskazać przyczynę występowania problemu. Warto jednak sprawdzić, czy wtyczki i motywy działają prawidłowo. Ponadto do errors HTTP często doprowadzają aktualizacje systemu, niewłaściwa konfiguracja pliku .htaccess czy nieodpowiednie uprawnienia. To jednak tylko te najpopularniejsze spośród wielu przyczyn.

 

Z odpowiednią wiedzą niektóre problemy możesz rozwiązań samemu. W przeciwnym razie warto zaufać specjalistom, którzy z powodzeniem poradzą sobie z błędem. Dzięki temu Twoja strona internetowa znowu będzie funkcjonować prawidłowo.

Blog

Polecane artykuły

WoMM – co to jest i jak działa marketing rekomendacji?

Blog

WoMM – co to jest i jak działa marketing rekomendacji?

WoMM oznacza z angielskiego Word of Mouth Marketing. W wolnym tłumaczeniu brzmi to jak marketing „z ust do ust”.

Czym jest Google Trends i jak z niego korzystać?

Blog

Czym jest Google Trends i jak z niego korzystać?

Google Trends jest bardzo popularnym narzędziem w rękach specjalistów ds. SEO. Sprawdź, w jaki sposób możesz samodzielnie wykorzystać jego potencjał.

Ile kosztuje reklama Google – Sprawdź

Blog

Ile kosztuje reklama Google – Sprawdź

Dziś reklamy Google stanowią podstawę marketingu internetowego. Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w takie rozwiązanie?

Co to jest przeglądarka internetowa?

Blog

Co to jest przeglądarka internetowa?

Zastanawiasz się, czym jest przeglądarka internetowa i jakie funkcje oferuje? W tym poradniku znajdziesz najważniejsze informacje.

FTP – co to, jak działa i jak się połączyć?

Blog

FTP – co to, jak działa i jak się połączyć?

Jeżeli korzystasz z internetu na co dzień, na pewno spotkałeś się z tematyką FTP. Sprawdź, czym charakteryzuje się File Transfer Protocol i jakie znalazł zastosowania.

Co to jest Messenger?

Blog

Co to jest Messenger?

Aplikacja Messenger cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem na całym świecie. Ten popularny komunikator znalazł wiele zastosowań.

Błąd 500 (Internal Server Error) – co znaczy i jak naprawić?

Blog

Błąd 500 (Internal Server Error) – co znaczy i jak naprawić?

Z tym problemem spotkało się wielu zarządców stron internetowych. Podpowiadamy, czym charakteryzuje się error 500 i w jaki sposób można go naprawić. Poznaj szczegółowe informacje.

Jak stworzyć stronę na Facebooku?

Blog

Jak stworzyć stronę na Facebooku?

Współcześnie prawie każdy z nas posiada swoje konta w mediach społecznościowych. To bardzo pomaga obecnie, kiedy spora część naszego życia toczy się właśnie w Internecie.