Błąd 500 (Internal Server Error) – co znaczy i jak naprawić?

error 500

Z tym problemem spotkało się wielu zarządców stron internetowych. Podpowiadamy, czym charakteryzuje się error 500 i w jaki sposób można go naprawić. Poznaj szczegółowe informacje.

Co oznacza błąd 500?

Musisz wiedzieć, że serwer sieciowy wykorzystuje kody HTTP, aby informować przeglądarkę, czy żądanie zakończyło się powodzeniem. Gdy dostęp do witryny będzie zablokowany, przeglądarka wyświetli komunikat o błędzie. Jednym z nich jest właśnie HTTP error 500.

Ten błąd mówi o wewnętrznym problemie, który dotyczy połączenia z serwerem. W praktyce oznacza, że użytkownik nie jest w stanie uzyskać dostępu do żadnej treści na witrynie. Jeżeli więc prowadzisz sklep internetowy, musisz błyskawicznie ustalić źródło błędu i go wyeliminować. W przeciwnym razie użytkownicy przejdą do konkurencyjnych witryn.

Błąd Internal Server error 500 świadczy o problemach, lecz serwer nie może ustalić ich przyczyn. To ogólny komunikat, który nakazuje zarządcy witryny wprowadzić skuteczne działania naprawcze. Warto dodać, że błąd pojawia się, gdy inne kody – 5xx nie pasują do danej sytuacji.

Czasami rozwiązanie tego problemu jest dość czasochłonne, jednak konieczne, aby zatroszczyć się o prawidłowe działanie witryny. W kolejnej części poradnika dowiesz się, jakie działania należy podjąć, aby przywrócić stronie oczekiwaną funkcjonalność.

Jak naprawić http 500 error?

Znalezienie przyczyny problemu nie zawsze jest proste. Dlatego wymieniliśmy najpopularniejsze problemy, które mogą wywołać 500 Internal Server Error. Poznaj szczegółowe informacje i dowiedz się, jak można pozbyć się problemu.

Zmiany we wtyczkach i motywach

Bardzo wiele stron opiera się na systemie zarządzania treścią. Najczęściej jest to funkcjonalny i przyjazny w użytkowaniu WordPress. Pamiętaj jednak, że instalacja niekompatybilnych pluginów może spowodować wiele problemów. Sprawdź więc, czy za kłopoty nie odpowiadają nowe lub zmienione dodatki, wyłączając je po kolei w bazie danych. W ten sposób być może uda się wyeliminować błąd HTTP 500.

Aktualizacje

Za pojawienie się Internal 500 Eerver Error może odpowiadać również aktualizacja systemu. Bardzo często nowa wersja powoduje liczne problemy z poszczególnymi elementami witryny. Niekiedy są na tyle poważne, że pojawia się błąd, który uniemożliwia funkcjonalność. Najlepiej cofnąć ostatnie aktualizacje i powrócić do wcześniejszej wersji oprogramowania.

Konfiguracja .htaccess

Kolejna przyczyną występowania błędu HTTP 500 jest niewłaściwa konfiguracja pliku .htaccess. Wiąże się to ze złymi regułami przepisywania adresów URL, co przekłada się na występowanie problemów. Najlepiej dokładnie skontrolować zmiany w pliku. Możesz np. ustawić przekierowanie 301.

Niewłaściwe uprawnienia plików

Może się zdarzyć, że 500 error wynika z niewłaściwie ustawionych uprawnień dostępu do folderu lub poszczególnych plików. Zwróć uwagę, że uprawnienia określane są w formie liczb. Wartość 755 to konfiguracja domyślna. Jej zmiana może zdecydować o błędzie, który uniemożliwi przeglądanie strony. Wówczas możesz zastosować debugowanie i nadać wszystkim zasobom wartość 755.

Error – co jeszcze warto wiedzieć?

Musisz zwrócić uwagę, że wiele komunikatów może przypominać informację o wewnętrznym błędzie serwera. Niekiedy pojawia się błąd 500 HTTP, lecz prawdziwą przyczynę stanowi inny błąd, np. HTTP 503 lub HTTP 504. Właśnie dlatego warto wziąć pod uwagę wszystkie niuanse i każdą sytuację dokładnie przeanalizować.

Błąd 500 (Internal Server Error)

Internal Server Error 500 – kiedy warto skontaktować się z usługodawcą?

Może się zdarzyć, że żaden ze sposobów nie zda egzaminu. Wiąże się to z tym, że ten popularny błąd może mieć przeróżne przyczyny. Niekiedy są one proste do rozwiązania, a innym razem niezwykle trudno je zidentyfikować i przywrócić właściwe działania strony. W tym drugim przypadku najlepiej skonsultować się z usługodawcą hostingowym. Niewykluczone, że to po jego stronie leży odpowiedzialność za wystąpienie problemu. Jeżeli wybrałeś odpowiedni hosting, na pewno możesz liczyć na rzetelny support.

Z takiego rozwiązania warto również skorzystać, gdy nie masz zbyt dużej wiedzy informatycznej. Wówczas samodzielne zmiany w WordPressie mogą spowodować efekt odwrotny do zamierzonego. Nie warto więc ryzykować, lecz postawić na pomoc specjalisty. Usługodawca powinien szybko poradzić sobie z problemem i zadbać o prawidłowe działanie Twojej strony internetowej.

Błąd 500 – podsumowanie

Z tym błędem często zmagają się zarządcy stron internetowych. Z reguły trudno jednoznacznie wskazać przyczynę występowania problemu. Warto jednak sprawdzić, czy wtyczki i motywy działają prawidłowo. Ponadto do errors HTTP często doprowadzają aktualizacje systemu, niewłaściwa konfiguracja pliku .htaccess czy nieodpowiednie uprawnienia. To jednak tylko te najpopularniejsze spośród wielu przyczyn.

Z odpowiednią wiedzą niektóre problemy możesz rozwiązań samemu. W przeciwnym razie warto zaufać specjalistom, którzy z powodzeniem poradzą sobie z błędem. Dzięki temu Twoja strona internetowa znowu będzie funkcjonować prawidłowo.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Odkrywanie świata konwersji: Od definicji do strategii optymalizacji
Baidu – chiński gigant technologiczny: pod lupą
Target – kluczowy element w sprzedaży, marketingu i życiu codziennym
FAQ – twoja tajemna broń dla seo i doskonałej obsługi klienta
Google Voice Search – 20% udziału w wyszukiwaniach Google
Kompendium wiedzy o optymalizacji stron: poradnik dla początkujących
Amazon – światowy gigant e-commerce na polskim rynku
Odkryj narzędzia dla Webmasterów
Porównanie cms-ów: joomla czy wordpress – przewodnik do wyboru optymalnej platformy
Komunikacja werbalna i niewerbalna: język ciała, znaki i ich znaczenie