FTP – co to, jak działa i jak się połączyć?

ftp

Jeżeli korzystasz z internetu na co dzień, na pewno spotkałeś się z tematyką FTP. Sprawdź, czym charakteryzuje się File Transfer Protocol i jakie znalazł zastosowania. W tym poradniku znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje.

FTP co to takiego?

FTP to protokół sieciowy, który pozwala na transfer plików pomiędzy komputerem i serwerem. Choć to jeden z najstarszych sposobów na przesyłanie danych, nadal cieszy się dosyć dużą popularnością. Historia File Transfer Protocol sięga aż 1971 roku. Wówczas eksperci rozpoczęli pracę nad rozwiązaniem, które miało zapewnić możliwość edytowania, odbierania i przesyłania plików w innym systemie. Z tych oraz wielu innych funkcji możemy cieszyć się do dziś.

Obecnie protokół na co dzień towarzyszy administratorom stron czy właścicielom serwerów. FTP wykorzystywany jest zazwyczaj do transferu danych czy edytowania plików na stronie internetowej. Stanowi więc podstawę dobrze funkcjonujących witryn.

Niewątpliwie najpopularniejszym protokołem jest HTTP. Używasz go zawsze, przeglądając zasoby internetu. FTP nie jest już tak znane, choć wiele stron bez niego nie mogłoby powstać. Prawdopodobnie przy pobieraniu plików z sieci nie raz korzystałeś z File Transfer Protocol. Warto więc wiedzieć, czym są porty FTP i jak nawiązać takie połączenie. W kolejnych częściach tego poradnika poznasz więcej szczegółów. Zostań z nami na dłużej!

Protokół FTP – praktyczne zastosowania

Protokół przesyłania danych zrewolucjonizował przepływ informacji. Dzięki niemu ich udostępnianie oraz pobieranie danych stało się proste. Chociaż na początku obsługa ograniczała się do używania wiersza poleceń, dziś wygląda podobnie do pracy przy prostym eksploratorze Windows. FTP zazwyczaj służy do edycji stron, lecz nie brakuje również innych zastosowań, do których możesz wykorzystać ten pomocny protokół.

Obecnie protokoły FTP  pozwalają na prywatne udostępnianie danych. Oznacza to, że jeden użytkownik może wysłać pliki do serwera FTP, a następnie udostępnić je innej osobie. Działa to bardzo podobnie do popularnych internetowych chmur danych. Kolejną zaletą jest możliwość przenoszenia plików na serwer witryny. W ten sposób możesz zarządzać stroną internetową. Te działania są dosyć proste i nie sprawiają problemów nawet początkującym użytkownikom.

Warto dodać, że protokoły FTP często wykorzystywane są do nauki. Może to być doskonały wstęp do zapoznania się z działaniem innych protokółów np. IMAP, SMTP, czy POP 3.

Czy protokół FTP jest bezpieczny?

Przed skorzystaniem z FTP warto upewnić się, czy masz do czynienia z bezpiecznym rozwiązaniem. Pamiętaj, że w czasach, w których powstawał protokół, ochrona danych nie stanowiła priorytetu. Transfery nie są więc szyfrowane, co pozwala hakerom na szybkie przechwycenie danych. Nic więc dziwnego, że większość serwerów nie korzysta z podstawowego FTP. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest FTPS bądź SFTP.

Zasada działania protokołu FTPS jest podobna do FTP. Jednak kluczową różnicą jest szyfrowanie pakietów. To oznacza, że podejrzenie przesyłanych danych jest wręcz niemożliwe. Natomiast SFTP porównywane jest z połączeniem między SSH a serwerem.

W przypadku szyfrowanych rozwiązań przy autoryzacji i zmianie haseł można stosować publiczne klucze. Ponadto różni się port. Dla FTP port to 21. Natomiast FTPS port to 21 bądź 990. Z kolei w przypadku STFP najczęściej administratorzy stosują port 22, choć niekiedy wybierają inne rozwiązania.

Warto zwrócić uwagę, że przy korzystaniu z oprogramowania typu open source, często można logować się i pobierać pliki przez FTP. Pozwala na to anonimowe połączenie. To jednak tylko teoria, gdyż administrator może zobaczyć, kto pobiera pliki. Jeśli zapisuje on sesje, widzi szczegółowe informacje, w tym adresy IP.

Działanie FTP

Czas przyjrzeć się, jak działa FTP. Przede wszystkim połączenie nawiązywane jest pomiędzy użytkownikiem a serwerem. Aby je rozpocząć i wykonać transfer, niezbędne są określone uprawnienia. Ponadto wyróżniamy dwa rodzaje połączeń

  • Pasywne – serwer otwiera port i z nim łączy się użytkownik, który ustanawia zarówno kanał poleceń, jak i kanał danych.
  • Aktywne – użytkownik otwiera port, a serwer się z nim łączy. W tym przypadku to właśnie serwer ustanawia kanał poleceń.

Zwróć uwagę, że najczęściej w programach FTP domyślnie ustawiony jest tryb połączenia pasywnego. Wiąże to się z poprawą bezpieczeństwa. Ponadto zapora firewall w komputerach często nie pozwala na wykorzystywanie formy aktywnej. Do nawiązania połączenia z serwerem niezbędne będą dane logowania oraz kanał poleceń i danych. Wówczas można rozpocząć transfer i odczytywanie plików.

FTP sprawdzi się znakomicie przy powyższych zastosowaniach. Pamiętaj jednak, że można go używać w innych celach, o których za chwilę porozmawiamy.

Jak połączyć się z serwerem?

Chcesz nawiązać połączenie z serwerem FTP? To wcale nie jest trudne. Wystarczy wprowadzić nazwę użytkownika, hasło, adres serwera oraz port FTP (choć często podany jest on domyślnie).

Dane mogą różnić się w zależności od tego, do których plików chcesz uzyskać dostęp. Jeżeli zależy Ci na dotarciu do wszystkich informacji, najlepiej skontaktuj się z administratorem strony. Możesz również otworzyć nowe konto FTP, co również jest dosyć prostym zadaniem. Wystarczy, że zalogujesz się do panelu administracyjnego z plikami i przejdziesz do zakładki FTP. W menu ukaże się karta Konto FTP. Znajdziesz tam opcję stworzenia nowego konta z uprawnieniami zapisu lub odczytu. Możesz również edytować hasło.

Pamiętaj, że do połączenia z FTP najczęściej wykorzystuje się proste w użyciu aplikacje. To np. FilzeZilla, Total Commander, Commander One, Cute FTP czy Cyberduck. Obsługa protokołu jest równie prosta, jak zarządzanie plikami i folderami w systemie Windows. Możesz więc usuwać, przenosić, edytować i wgrywać pliki na serwer. Problematyczne może być jednak znalezienie lokalizacji plików. Może tak się zdarzać, gdy serwer zawiera wiele danych.

Najlepiej przyjrzeć się wszystkim aplikacjom i porównać dostępne rozwiązania pod kątem funkcjonalności. Wówczas na pewno znajdziesz opcję dopasowaną do osobistych preferencji.

Pamiętaj, że Jeżeli wykorzystujesz protokół FTP do zarządzania stroną internetową, należy wykonać kopię zapasową i umieścić ją np. w chmurze. W ten sposób unikniesz awarii, a niezbędne pliki zawsze będą pod ręką. To absolutna podstawa, bez której trudno myśleć o kolejnych działaniach.

Zalety korzystania z FTP

Chociaż historia protokołu FTP sięga wielu lat, dziś nadal cieszy się on niesłabnącą popularnością. Wciąż wiele osób docenia tę metodę transferu danych, pomimo rozwoju technologii chmur online.

Jednak za wyborem FTP przemawia prostota użytkowania i to za pomocą wygodnych aplikacji. Ponadto użytkownicy mogą korzystać z wielu praktycznych funkcji. Jedną z nich jest np. możliwość przesyłania wielu plików jednocześnie, planowanie transferów czy wznowienie wysyłania danych przy niespodziewanym zerwaniu połączenia.

Równie ważna jest opcja przesyłania plików w bardzo dużych rozmiarach. Takie operacje nie trwają długo i nie obciążają dysku komputera. To doskonała alternatywa dla wielu innych metod przesyłania danych. Wszystko to sprawia, że FTP nadal cieszy się dużą popularnością.

Zwróć uwagę, że zazwyczaj programy, które służą do połączeń FTP są darmowe. Ponadto dostępne są w polskiej wersji językowej, dzięki czemu trafią do szerszego grona odbiorców. Niektóre mają bardzo prosty interfejs, więc doskonale sprawdzą się wśród początkujących. Mowa tu np. o popularnym Total Commander.

Nie brakuje również rozwiązań dla użytkowników zaawansowanych. W sieci znajdziesz aplikacje, obsługują protokoły FTPS i SFTP, co pozwala na połączenie pomiędzy wieloma źródłami w tym samym czasie. Ponadto za taką opcją przemawia wysokie bezpieczeństwo Twoich danych.

Kto powinien korzystać z FTP?

Wiesz już, czym charakteryzuje się technologia, co to jest FPES Port i jak nawiązać połączenie z serwerem. Nadszedł czas, aby wyjaśnić, komu można polecić korzystanie z tego funkcjonalnego protokołu. O przydatności technologii doskonale wiedzą webmasterzy, którzy wykorzystują ją do szybkiego transferu danych. Dzięki temu prace nad tworzeniem stron internetowych mogą przebiegać tak szybko i sprawnie.

Ponadto FTP wykorzystują specjaliści ds. SEO. Możliwość korzystania z serwera pozwala im troszczyć się o bezpieczeństwo stron czy wykonywać kopie zapasowe. Protokół pozwala również na łatwe dokonywanie zmian w zakresie optymalizacji bez ryzyka usterki. Kolejnym atutem jest dosyć proste zarządzanie plikami źródłowymi (z możliwością edycji).

Na tym jednak możliwości FTP się nie kończą. Protokoły pozwalają również na kompresję zdjęć, konfigurowanie przekierowań URL, skanowanie danych w celu wyszukiwania wirusów czy modyfikowanie plików .htaccess oraz robots.txt. Chociaż nie wszystkie terminy znane są początkującym użytkownikom, funkcje ta mają bardzo duże znaczenie dla profesjonalistów, którzy chętnie z nich korzystają.

W dodatku  FTP można polecić wszystkim, którzy chcą opanować działanie protokołów. To absolutna podstawa, aby móc korzystać z zaawansowanych rozwiązań. Jakby tego było mało, protokół służy szybkiemu i wygodnemu dzieleniu się plikami przez osoby, które z różnych powodów nie chcą użytkować popularnych chmur danych.

Protokół FTP – podsumowanie

Pomimo upływu lat protokół sieciowy nadal cieszy się niesłabnącym uznaniem zarówno wśród początkujących użytkowników, jak i tych profesjonalnych. Znalazł on wiele zastosowań na czele z wygodnym przesyłaniem danych. Ponadto połączenie jest dosyć proste, a w sieci z powodzeniem znajdziesz łatwe w użytku aplikacje.

Priorytetową kwestią dla każdego użytkownika powinno być bezpieczeństwo, więc eksperci zalecają szyfrowany protokół FTPS lub SFTP. W ten sposób ochronisz dane przed dostępem osób trzecich.

Pamiętaj jednak, że przed skorzystaniem, z protokołów warto powrócić do naszego poradnika i upewnić się, jak przebiega połączenie. To rada szczególnie dla osób, które pierwszy raz będą korzystać z tej technologii.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Odkrywanie świata konwersji: Od definicji do strategii optymalizacji
Baidu – chiński gigant technologiczny: pod lupą
Target – kluczowy element w sprzedaży, marketingu i życiu codziennym
FAQ – twoja tajemna broń dla seo i doskonałej obsługi klienta
Google Voice Search – 20% udziału w wyszukiwaniach Google
Kompendium wiedzy o optymalizacji stron: poradnik dla początkujących
Amazon – światowy gigant e-commerce na polskim rynku
Odkryj narzędzia dla Webmasterów
Porównanie cms-ów: joomla czy wordpress – przewodnik do wyboru optymalnej platformy
Komunikacja werbalna i niewerbalna: język ciała, znaki i ich znaczenie