Co to jest przeglądarka internetowa?

mozilla

Zastanawiasz się, czym jest przeglądarka internetowa i jakie funkcje oferuje? W tym poradniku znajdziesz najważniejsze informacje.

Co to jest przeglądarka internetowa?

Skoro tu jesteś, właśnie korzystasz z przeglądarki internetowej – podobnie jak miliony innych użytkowników na co dzień. Jednak nie każdy wie, czym tak naprawdę jest to oprogramowanie. Otóż za jego pomocą możesz otworzyć zawartość witryny. Pamiętaj jednak, że strona internetowa to w teorii plik z kodem źródłowym. Można ją stworzyć za pomocą języka HTML, JavaScropt czy CSS. Najprościej mówiąc – przeglądarka wyświetla wizualną wersję kodu, która dopasowana jest do potrzeb użytkownika.

Wiele osób zastanawia się, jakie są najlepsze przeglądarki internetowe. Otóż każda dosyć dobrze spełnia najważniejszą funkcję, zapewniając wygodny dostęp do stron. Należy jednak wskazać kilka różnić pomiędzy poszczególnymi programami. Kluczowym aspektem jest szybkość ładowania witryn. Jeżeli więc zastanawiasz się, które rozwiązanie zapewni Ci maksymalną wygodę użytkowania, jesteś w dobrym miejscu.

Przeglądarki internetowe ranking

Czas rzucić okiem na najpopularniejsze przeglądarki internetowe. Sprawdziliśmy, które oprogramowanie jest najczęściej wybierane przez internautów, choć wyniki nie są zaskakujące.

  1. Google Chrome (ok. 68%)
  2. Opera (ok. 10%)
  3. Firefox (ok. 7%)
  4. Safari (ok. 5%)
  5. Edge (ok. 3%)

Na pierwszym miejscu w Polsce znalazł się znany i lubiany Google Chrome, który zyskał przychylność aż 68% internautów. Na drugim miejscu z wynikiem 10% plasuje się przeglądarka Opera. Na najniższym stopniu podium zagościł Firefox (7%). Natomiast z Safari korzysta 5% osób, a z Edge zaledwie 3%. Istnieją również inne, lecz dopiero raczkujące przeglądarki, które być może kiedyś wskoczą do czołówki.

Wyniki pokazały, że popularny Chrome ma zdecydowaną przewagę nad konkurencją. Trudno się dziwić, gdyż przeglądarka stale się rozwija, działa płynnie i oferuje wiele dodatków. Nie bez przyczyny korzysta z niej tak wielu użytkowników każdego dnia. Ponadto wersja mobilna działa równie intuicyjnie.

Czy jednak klasyfikacja pod względem popularności przekłada się na szybkość przeglądarek? Okazuje się, że tak. W tym przypadku ranking przeglądarek wygląda podobnie. Według niezależnych testów, Google Chrome to najszybsza przeglądarka. Natomiast na drugim miejscu znalazła się Opera, a na trzecim Firefox.

Jaka przeglądarka najlepsza? Sprawdzamy!

Przy wyborze przeglądarki musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych kryteriów. To nie tylko szybkość czy popularność. Liczą się również osobiste preferencje i przyjazny interfejs. Równie ważna jest prywatność czy różnorodność ustawień. Jaka przeglądarka jest najlepsza? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, lecz zdecydowanie warto przyjrzeć się atutom każdej z tych najchętniej wybieranych opcji.

  • Google Chrome – zdecydowanie najpopularniejsza, a zarazem najszybsza przeglądarka. Jej atutem jest też prostota oraz komfort użytkowania. Ponadto jest w pełni zintegrowana z wieloma funkcjami Google. Duże wrażenie robi również bogactwo wtyczek i ustawień. Minusem może być relatywnie wysokie zużycie pamięci RAM, choć popularna Google przeglądarka będzie świetnie działać na zdecydowanej większości komputerów.
  • Opera – według ekspertów wydajność przeglądarki Opera jest zbliżona do Google Chrome. Ma wiele zalet i jest ciągle rozwijana. Chociaż nie jest tak popularna, jak konkurencyjne oprogramowanie, zyskała stałe grono zwolenników. Niekwestionowanym atutem jest możliwość darmowego włączenia opcji VPN. To oczywiście tylko jedna z wielu ciekawych funkcji. Na pewno warto przetestować to rozwiązanie.
  • Edge – to następca popularnego Internet Explorera, który pełen był błędów. Ponadto jego użytkownicy musieli czasem zmagać się z bardzo długim ładowaniem stron. Jednak Edge działa znacznie lepiej. Dziś firma Microsoft dużo lepiej radzi sobie z problemami, choć użytkownicy internetu raczej preferują pozostałe przeglądarki. Dużą wadą jest wciąż mała liczba wtyczek.
  • Safari – szybka i funkcjonalna przeglądarka przeznaczona dla użytkowników sprzętów marki Apple. Ponadto zużywa niewielkie zasoby pamięci RAM. Chociaż można zainstalować ją na komputerach z Windowsem, nie ma zbyt wielu dodatkowych opcji czy ciekawej bazy wtyczek. Co ciekawe, cieszy się bardzo dużą popularnością w USA. Jednak Europejczycy dopiero zaczynają przekonywać się do jej funkcjonalności.

Przed wyborem przeglądarki należ więc rozważyć wszystkie wady i zalety każdej z nich. Warto nadmienić, że przy korzystaniu z podstawowych funkcji wszystkie wymienione tu programy sprawdzą się bardzo dobrze. Czasy, w których musieliśmy długo czekać na ładowanie stron już dawno mamy za sobą. Pobieranie plików również nie stanowi żadnego problemu.

Więcej uwagi muszą poświęcić osoby, które korzystają z różnego rodzaju wtyczek. Wówczas warto przeanalizować listę dostępnych opcji i na tej podstawie wybrać przeglądarkę najlepiej dopasowaną do osobistych preferencji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przetestować kilka programów.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Odkrywanie świata konwersji: Od definicji do strategii optymalizacji
Baidu – chiński gigant technologiczny: pod lupą
Target – kluczowy element w sprzedaży, marketingu i życiu codziennym
FAQ – twoja tajemna broń dla seo i doskonałej obsługi klienta
Google Voice Search – 20% udziału w wyszukiwaniach Google
Kompendium wiedzy o optymalizacji stron: poradnik dla początkujących
Amazon – światowy gigant e-commerce na polskim rynku
Odkryj narzędzia dla Webmasterów
Porównanie cms-ów: joomla czy wordpress – przewodnik do wyboru optymalnej platformy
Komunikacja werbalna i niewerbalna: język ciała, znaki i ich znaczenie