Co to jest Google Street View?

google street view

To przydatne narzędzie znalazło wiele zastosowań. Podpowiadamy, czym charakteryzuje się Google Street View oraz jak wykorzystać jego atuty. Poznaj szczegółowe informacje i zwiedzaj świat na ekranie monitora lub smarfona.

Czym jest Google Street?

To opcja w Mapach Google, która pozwala na oglądanie różnych miejsc na świecie z poziomu ulicy. Wystarczy przenieść wirtualnego przechodnia na mapę, aby móc odbyć wirtualny spacer w trybie 3D. Warto zaznaczyć, że zdjęcia w większości pochodzą od Google, lecz internauci mogą również dodawać własne drogi. To interaktywne narzędzie wykorzystywane jest na co dzień przez miliony użytkowników.

Popularne Street View istnieje już od 2007 roku. Na początku mogliśmy obserwować wyłącznie widok 3D z niektórych amerykańskich miast. Jednak funkcja szybko zyskała uznanie w oczach użytkowników, dzięki czemu bardzo się rozwinęła. Dziś możemy cieszyć się wirtualną podróżą po wielu zakątkach świata, a Street View Google stale odkrywa przed użytkownikami nowe obszary.

Najczęściej pracownicy Google jeżdżą samochodem, wykonując zdjęcia w różnych krajach. Czasami spacerują z plecakami po górzystych terenach, aby móc zaprezentować użytkownikom najciekawsze miejsca pasma i piękne widoki. Na tym jednak nie koniec, gdyż kamery Google bywały już na rowerach, skuterach śnieżnych, a nawet wielbłądach. Dzięki temu możesz zupełnie za darmo podziwiać uroki miast, wiosek czy bezdroży.

Warto dodać, że Google nakłada cenzurę na twarze przechodniów czy tablice rejestracyjne. Ponadto możesz poprosić pracowników o wymazanie widoku Twojego domu z map. Wystarczy podać powód (najlepiej – względy bezpieczeństwa). Nie musisz wysyłać aktu własności czy innych dokumentów. Wystarczy skorzystać z opcji Zgłoś problem, która widnieje w prawym dolnym rogu ekranu.

Street view jak włączyć funkcję?

To bardzo proste zadanie, które nie sprawi problemu większości użytkownikom. Na początku wystarczy uruchomić mapy Google na stronie www.google.com/maps. Następnie zobaczysz rzut z góry. Teraz znajdź preferowany obszar i sprawdź, czy widok 3D jest dla niego dostępny. W tym celu kliknij w żółty symbol, który przedstawia ludzika. Znajduje się on w prawym dolnym rogu ekranu. Jeżeli ulica podświetli się na niebiesko, możesz przenieść tam postać i gotowe. Spacerować możesz za pomocą myszki lub strzałek na klawiaturze.

Warto dodać, że Google Views dostępne jest również na smartfonach i tabletach (iOS/Android). W tym przypadku również uruchomienie funkcji jest bardzo proste. Wystarczy wybrać opcję Typ mapy, a później kliknąć Street View. Teraz zobaczysz na ekranie mapę z miejscami, w których dostępna jest opcja 3D.

Google Street View Polska

Zastanawiasz się, czy mapy 3D dostępne są również w naszym kraju? Otóż tak. Możesz zajrzeć do setek dużych miast w całej Polsce, a także rzucić okiem na te mniejsze miasteczka oraz wiele wiosek. To doskonała wiadomość dla kierowców, którzy wykorzystują widok 3D w poszukiwaniu celu trasy. Funkcja sprawdzi się również wśród miłośników podróży po różnych zakątkach kraju.

Opcja View Google na pewno znajdzie zastosowanie podczas spacerów po dużych miastach, gdzie niekiedy trudno znaleźć cel. Wystarczy przenieść widok do wirtualnej przestrzeni i za pomocą kilku prostych kroków znaleźć restaurację, muzeum czy sklep. Nic więc dziwnego, że Polacy tak chętnie z tej opcji korzystają.

Pierwsze interaktywne mapy w naszym kraju powstały już w 2012 roku. Od tamtej pory Google stale poszerza bazę danych.

Samochód Google Maps – jak wygląda?

Samochód Google co jakiś czas rusza w trasę, zbierając dane z ulic wielu miejsc na świecie. Pracownicy wykorzystują różne modele samochodów, lecz za każdym razem ów pojazd wygląda bardzo charakterystycznie. Na pewno rzuci Ci się w oczy wielobarwna kolorystyka oraz logo Giganta z Mountain View. Natomiast na dachu umieszczone są kamery. Przy odrobinie szczęścia możesz również zauważyć pracowników Google na rowerach.

Warto sprawdzić, czy pracownicy Google byli już w Twojej okolicy. Jeżeli nie, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, ze już za jakiś czas się pojawią. Pamiętaj również, że mapy są aktualizowane, choć może to trwać nawet kilka lat.

Dostępność Street View Map

Dziś możesz zobaczyć widok 3D niemal ze wszystkich europejskich państw. Pamiętaj jednak, że w przypadku Niemiec, Bośni i Hercegowiny, Białorusi i Mołdawii mapy Street View obejmują jedynie te największe miasta oraz widoki użytkowników.

Natomiast w Azji czy Afryce widok 3D nie jest już dostępny na taką skalę. Władze nie zawsze zapewniają Google możliwość przejazdu w celu wykonania zdjęć. Chociaż tam, gdzie nie mogą dotrzeć pracownicy, często pomagają internauci. Dzięki temu ta funkcja jest tak rozwinięta.

Warto pamiętać, że niektóre regiony świata są bardzo niebezpieczne. Natomiast w pozostałe miejsca Google stara się docierać. Zmiany możemy zobaczyć na przestrzeni lat. Gdy na początku mapa Street View była bardzo ograniczona, mało kto spodziewał się, że zauważymy tak duży rozwój.

Aktualizacje Google Street

Zastanawiasz się, kiedy nastąpi kolejna aktualizacja map? Pamiętaj, że Google wykonuje zdjęcia metodą fragmentaryczną. To oznacza, że w określonym czasie auto porusza się po konkretnym obszarze. Natomiast nie przejeżdża przez cały kraj. Możesz więc zauważyć, że fotografie z jednego miasta są starsze, a z drugiego nowsze.

Planowany czas aktualizacji możesz znaleźć na oficjalnej stronie Google. Wystarczy zajrzeć na www.google.com/intl/pl/streetview/explore i wybrać kraj. Następnie ukaże Ci się lista planowanych aktualizacji. Nie znajdziesz tu dokładnej daty, lecz okres, który czasem obejmuje nawet kilka miesięcy.

Wiele wskazuje na to, że Street Google nadal będzie się rozwijać, zapewniając użytkownikom komfortowe podróże czy piesze wycieczki. Aktualizacje mają kluczowe znaczenie dla zmieniającego się krajobrazu miast. Co pewien czas powstają nowe sklepy czy punkty usługowe. Jeżeli więc Google planuje rozwój map w Twoim obszarze, warto na bieżąco zaglądać do widoku 3D. Być może już niebawem zobaczysz tam nowe zdjęcie prosto z Twojej okolicy.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Magiczne sztuczki namingu: jak wymyślić wyjątkową nazwę firmy?
Wykorzystanie google moja firma w biznesie – kompendium wiedzy
Reklama społeczna: siła przekazu w społecznościowym świecie reklamy
Wszystko, co musisz wiedzieć o alertach Google: Kompletny przewodnik
Biznes facebook: odkryj moc facebook business manager
Marketing – Co to jest? Definicje, rodzaje i cechy marketingu
Sekretne skrzynki pocztowe internetu: Twórz i opanuj świat newsletterów
Personal branding: tworzenie i znaczenie unikalnej marki osobistej
Jak skutecznie monitorować i poprawiać swoją pozycję w wyszukiwarce
Jak założyć blog? Przewodnik krok po kroku: wordpress vs blogger