Jak tworzyć strony internetowe: podróż po świecie html

HTML, czyli Hyper Text Markup Language, to podstawowy język, za pomocą którego tworzy się strony internetowe. Kiedy mówimy „html co to jest”, odnosimy się do systemu znaczników (komend HTML), które przeglądarka interpretuje i wyświetla jako strukturę i zawartość strony. Co to HTML jest, definiuje więc sama nazwa – jest to język, który opisuje, jak powinien wyglądać hipertekst.

Do czego służą znaczniki w HTML?

Znaczniki, nazywane też komendami HTML, są kluczowym elementem każdego dokumentu HTML. Określają one strukturę i zawartość strony – dzięki nim przeglądarka wie, gdzie jest nagłówek, akapit tekstu, obrazek, a gdzie link do innej strony. Znaczniki HTML umieszczamy wewnątrz nawiasów ostrokątnych (< >). Każdy element strony otoczony jest znacznikami otwierającym i zamykającym, np. <p>Tutaj jest akapit tekstu.</p>.

Najważniejsze i najpopularniejsze znaczniki HTML

Zanim przejdziemy do tego, jak zrobić stronę internetową HTML, poznajmy kilka podstawowych komend HTML. HTML podstawowe komendy, które powinniśmy znać, to:

 • <html>: określa początek i koniec dokumentu HTML.
 • <head>: zawiera informacje nie wyświetlane bezpośrednio na stronie, takie jak tytuł strony czy linki do plików CSS.
 • <body>: zawiera wszystko, co ma być widoczne na stronie, od tekstu po obrazy.
 • <h1> do <h6>: służą do definiowania nagłówków. <h1> to najważniejszy, największy nagłówek, a <h6> najmniej ważny.
 • <p>: definiuje akapit tekstu.
 • <a>: pozwala na tworzenie linków do innych stron.
 • <img>: służy do dodawania obrazów.
 • <ul> i <li>: służą do tworzenia list, gdzie <ul> oznacza listę nieuporządkowaną (punkty), a <li> to element listy.

Semantyczny HTML – co to oznacza?

Semantyczny HTML to sposób pisania kodu HTML, który podkreśla znaczenie każdego elementu. Chodzi o używanie znaczników, które jasno określają, co dany fragment strony przedstawia. Semantyczne znaczniki HTML pomagają nie tylko ludziom (twórcom stron i użytkownikom), ale także maszynom (wyszukiwarkom, botom, itp.) zrozumieć zawartość strony.

Semantyczny HTML – co należy o tym wiedzieć?

W semantycznym HTML korzystamy z takich znaczników jak <header> dla nagłówka strony, <nav> dla nawigacji, <main> dla głównej treści strony, <article> dla poszczególnych artykułów czy <footer> dla stopki strony. Dzięki temu kod staje się bardziej zrozumiały, zarówno dla nas, jak i dla przeglądarki. Semantyczny HTML to więc kolejny poziom w nauce komend HTML.

Jak zrobić stronę internetową HTML w 7 krokach?

Znamy już odpowiedź na pytanie „html co to jest”, teraz przyszedł czas na praktykę. Jak zrobić stronę internetową HTML? Oto kroki, które pozwolą nam stworzyć prostą stronę.

KROK 1 – utwórz folder z plikami

Na początek, na swoim komputerze stwórz folder, w którym przechowywać będziesz wszystkie pliki związane ze stroną. Nazwij go na przykład „MojaStrona”.

KROK 2 – otwórz plik index.html za pomocą notatnika lub programu Notepad++

W folderze, który utworzyłeś, stwórz plik o nazwie „index.html”. Ten plik będzie głównym plikiem naszej strony. Otwórz go za pomocą programu Notepad++ lub zwykłego notatnika – to są narzędzia, które pozwalają na pisanie strony HTML w notatniku.

KROK 3 – utwórz nieskomplikowany szkielet strony w pliku index.html

Najpierw wpisz podstawowe komendy HTML, które tworzą szkielet każdej strony. Powinno to wyglądać mniej więcej tak:

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
  <title>Moja pierwsza strona</title>
</head>
<body>
</body>
</html>

KROK 4 – dodaj nagłówek (header), menu, treść i stopkę (footer)

Teraz możemy dodać do naszego szkieletu strony HTML więcej elementów. Zaczniemy od nagłówka, menu, treści strony i stopki. W kodzie poniżej zobaczysz, jak to może wyglądać.

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
  <title>Moja pierwsza strona</title>
</head>
<body>
  <header>
    <h1>Witaj na mojej stronie!</h1>
  </header>

  <nav>
    <a href="#about-me">O mnie</a>
  </nav>

  <main>
    <h2>O mnie</h2>
    <p>Cześć, jestem Nowym Programistą!</p>
  </main>

  <footer> <p>© 2023 Moja pierwsza strona</p> </footer></body> </html>

KROK 5 – dodaj CSS

Chociaż HTML jest odpowiedzialny za strukturę naszej strony, do stylizacji używamy CSS (Cascading Style Sheets). Aby nasza strona wyglądała lepiej, dodajmy do niej trochę CSS. Możemy to zrobić bezpośrednio w naszym pliku HTML, używając znacznika <style> w sekcji <head>.

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
  <title>Moja pierwsza strona</title>
  <style>
    body {
      font-family: Arial, sans-serif;
    }
    header {
      background-color: lightblue;
      padding: 20px;
      text-align: center;
    }
    nav {
      background-color: #f8f8f8;
      padding: 10px;
      text-align: center;
    }
    main {
      padding: 20px;
    }
    footer {
      background-color: #f8f8f8;
      padding: 10px;
      text-align: center;
      font-size: 0.8em;
    }
  </style>
</head>
<body>
  <!-- reszta strony -->
</body>
</html>

KROK 6 – utwórz stronę „O mnie”

Jako przykładową podstronę utworzymy stronę „O mnie”. W tym celu stwórz w swoim folderze nowy plik o nazwie „about-me.html” i wpisz do niego podobny szkielet strony, co do pliku „index.html”. Możesz skopiować treść strony głównej i zmodyfikować jej zawartość, dodając więcej informacji o sobie.

KROK 7 – Otwórz swoją stronę przy użyciu pliku index.html za pomocą dowolnej przeglądarki

Teraz, kiedy mamy już gotowy plik „index.html”, możemy go otworzyć w dowolnej przeglądarce internetowej, aby zobaczyć naszą stronę. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na plik „index.html”, wybrać „Otwórz za pomocą” i wybrać swoją przeglądarkę.

Czym jest HTML i co warto o tym wiedzieć?

HTML, czyli język do tworzenia stron internetowych, to narzędzie, które pozwala na budowanie struktur strony oraz umieszczanie na niej różnego rodzaju treści. HTML to nie tylko technologia, ale również język, który umożliwia komunikację z przeglądarką i wskazywanie jej, jak powinna wyglądać strona. Znajomość podstawowych komend HTML jest kluczowa dla każdego, kto chciałby tworzyć strony internetowe.

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

1. Czy do tworzenia stron HTML potrzebuję specjalistycznego oprogramowania? Nie, wystarczy zwykły notatnik! Możesz tworzyć strony HTML w notatniku – takie proste narzędzie jest w pełni wystarczające dla początkujących. Z czasem, możesz zainwestować w rozbudowany edytor kodu, taki jak Notepad++ czy Visual Studio Code.

2. Jakie są podstawowe komendy HTML? Podstawowe komendy HTML to znaczniki takie jak <html>, <head>, <body>, <h1><h6>, <p>, <a> i <img>. Te komendy pozwalają na tworzenie struktury strony i dodawanie do niej różnych elementów.

3. Czy mogę stworzyć stronę internetową tylko za pomocą HTML? Tak, ale będzie to bardzo prosta strona. HTML służy do tworzenia struktury strony, ale nie pozwala na zaawansowane stylizacje czy interakcje z użytkownikiem. Do tego służą CSS i JavaScript.

4. Co to jest semantyczny HTML? Semantyczny HTML to sposób pisania kodu HTML, który podkreśla znaczenie każdego elementu. Dzięki semantycznemu HTML zarówno my, jak i przeglądarka lepiej rozumieją strukturę strony.

Mam nadzieję, że teraz masz lepsze pojęcie o tym, co to jest HTML i jak zrobić stronę internetową HTML. Pamiętaj, że to dopiero początek drogi – świat tworzenia stron internetowych to nie tylko HTML, ale także CSS, JavaScript i wiele innych technologii. Powodzenia w nauce!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Magiczne sztuczki namingu: jak wymyślić wyjątkową nazwę firmy?
Wykorzystanie google moja firma w biznesie – kompendium wiedzy
Reklama społeczna: siła przekazu w społecznościowym świecie reklamy
Wszystko, co musisz wiedzieć o alertach Google: Kompletny przewodnik
Biznes facebook: odkryj moc facebook business manager
Marketing – Co to jest? Definicje, rodzaje i cechy marketingu
Sekretne skrzynki pocztowe internetu: Twórz i opanuj świat newsletterów
Personal branding: tworzenie i znaczenie unikalnej marki osobistej
Jak skutecznie monitorować i poprawiać swoją pozycję w wyszukiwarce
Jak założyć blog? Przewodnik krok po kroku: wordpress vs blogger